Ню Ингланд Пейтриътс: Старши треньорът Бил Беличик и опасно консервативното му подреждане на мачовете

Патриотите от Нова Англия загубиха 29:35 след продълженията срещу Далас Каубойс. За пореден път изключително консервативното подреждане на играта от страна на старши треньора Бил Беличик беше поразително.

Мюнхен/Ню Ингланд – 29:35 след продълженията срещу Dallas Cowboys. След този разочароващ резултат „Ню Ингланд Пейтриътс“ претърпя четвърто поражение в четвъртия домакински мач от настоящия сезон на шестия ден от играта.

Такъв брой мачове без победа във Фоксбъро е нехарактерен за хората на старши треньора Бил Беличик. Въпреки това, подобно на друга забележима черта през този сезон: консервативното подреждане на играта.

Играта срещу Каубоите като символ

По време на мача с Каубоите липсата на поемане на риск беше очевидна в няколко игрови ситуации. След като куотърбекът на Каубоите Дак Прескот загуби топката в края на второто тримесечие, Патриотите получиха топката обратно на своята 20-ярдова линия.

В този момент „патс“ водеха с 14:10, а до края на полувремето оставаха 90 секунди и таймаут и 50 ярда, за да се доберат поне до полеви гол.

Вместо да получат повече точки на таблото с агресивни игри, Патриотите избраха вътрешно подаване на първия даун, последвано от две колена на Мак Джоунс, и просто оставиха часовника да изтече.

„Предполагаше се, че ще получим топката през второто полувреме“, оправда се Беличик в понеделник, като подчерта, че са искали „да се подготвят за второто полувреме на почивката“.

И това нямаше да е единственото необходимо обяснение.

Пласирането в продълженията коства победата

Патриотите, които получиха началния удар на продължението, видяха, че движението им спира след непълен пас на 3 и 3 на собствената им 46-ярдова линия.

Въпреки че е изправен пред една от най-мощните атаки в лигата, която в този случай щеше да се нуждае само от гол, за да спечели, Беличик предпочете да пробие, вместо да бъде агресивен и да остави нападението си на терена.

Противоречиво решение. Особено като се има предвид, че в крайна сметка Далас все пак прекоси полето и спечели мача с 35-ярдов тъчдаун пас към приемника CeeDee Lamb.

Беличик каза, че „наистина“ не е обмислял да даде на Мак Джоунс и нападението шанс да спечелят три ярда, като посочи позицията на терена като основна причина за решението:

„Искам да кажа, че със Зурлейн (кикърът на „Каубоите“, бел. ред.) и неговия обсег за гол на терена, те ще трябва да покрият само доста късо поле. Това е мястото, където можете да спечелите победа с първи даун.“

Това, че не се доверява на новобранеца си куотърбек и на обновеното през сезона нападение при 4-ти даун, не се откроява за първи път през този сезон.

Патриотите не желаят да рискуват при четвърти даун

Ню Ингланд е имала 41 четвърти даунса досега през сезона, което се дължи на 23 удара и 15 опита за гол. Десет от опитите за четвърти даун бяха от по-малко от 4 ярда до първия даун.

Според ESPN само Сиатъл Сийхоукс, с две четвърти понижения, са поели по-малко рискове при четвърто понижение от Патриотите с три.

Забележително е, че и трите опита бяха направени в последните две минути на загубата с 13:28 от „Ню Орлиънс Сейнтс“ през Седмица 3. Това означава, че през 2021 г. Беличик все още не е имал четвърти опит, отбелязан в нормалния ход на играта или в ситуации, които решават мача.

С това консервативно мислене при вземането на решения Беличик в момента плува срещу преобладаващата нагласа в цялата лига на треньорската скамейка.

Треньорите от NFL са по-склонни да поемат рискове от всякога
В НФЛ готовността на треньорите да рискуват при опити за четвърти даун нараства през годините. През всеки от последните два сезона например бяха поставени значителни рекорди. Според Boston Globe през 2019 г. е имало рекордните 595 опита за четвърти даун (2018 г.: 539). През 2020 г. горната граница отново е значително повишена – 658 опита.

През настоящия сезон, в който за първи път има седемнадесет мача от редовния сезон, рекордът от 700 изиграни четвърти мача също може да падне.

В момента Кливланд Браунс са начело в лигата и вече са отбелязали 15 четвърти даунсайда, докато средният показател за лигата е осем.

При средна успеваемост от 50 процента (128 от 256) през този сезон, може би Патриотите трябва да поемат повече рискове и в бъдеще.