Мак Джоунс в New England Patriots: Вече като стар познайник

Преди сблъсъка между „Ню Инглънд Пейтриътс“ и „Тампа Бей Бъкейнърс“ куотърбекът на „Патриотите“ Мак Джоунс играеше само поддържаща роля. На терена обаче новобранецът пое отговорността и предизвика вълнение сред феновете на Патриотите въпреки загубата.

Мюнхен/Фоксбъро – В крайна сметка всичко всъщност се разви по начина, по който повечето фенове и експерти очакваха: Том Брейди се завръща в „Ню Инглънд Пейтриътс“ с неговия „Тампа Бей Бъкейнърс“ и се прибира у дома с победа.

Но начинът, по който това се случи, беше изненада за мнозина. Бъкс успяха да направят само един тъчдаун и в крайна сметка трябваше да треперят за победата си. Това е свързано не само с отличната защита, създадена от Бил и Стив Беличик, но и с новобранеца куотърбек Мак Джоунс.

Без помощ от бягащата игра: Мак Джоунс подкрепя нападението си

През по-голямата част от времето Джоунс трябваше да се справя сам със силния пас на противника и най-добрите защитници. Макар че това създаде проблеми на 23-годишния играч през първата четвърт, с напредването на играта той се чувстваше все по-удобно в джоба си и все повече показваше защо Патриотите го избраха на 15-о място в драфта.

В началото на мача „Патриотите“ все още се опитваха да създадат и приложат игра с бягане – безуспешно. На терена беговете на Патриотите спечелиха общо един метър пространство. От 1970 г. насам само три отбора са имали по-малко в един мач, като и трите отбора са Детройт Лъвове.

Най-късно след една четвърт стана ясно, че играта няма да бъде фактор или да помогне на Джоунс. Това прави повечето новобранци по-склонни към грешки и неспокойни. Но Джоунс се справи с проблема и вместо да се огъне под натиска, изнесе на плещите си цялото нападение, докато целият свят на NFL гледаше в неделната нощна игра.

Второ полувреме като ветеран – феновете са развълнувани

Тод Боулс, координатор на защитата на Buccaneers, донесе блиц след блиц, започвайки от 3-то тримесечие, но Джоунс отказа да бъде разтревожен и избра новобранеца и ветерана на Bucs Ричард Шърман по-специално като жертва, позволявайки няколко завършвания и първи даун и извършвайки фал или два.

Джоунс завърши тъчдауна за временна преднина от 14:13 за три минути и половина със седем завършвания за 77 ярда и без изпуснати пасове. Разпознаването и избягването на блица, както и бързото вземане на добри и правилни решения всъщност е изключителна характеристика на ветераните.

Мак Джоунс демонстрира тези качества в едва четвъртия си старт в НФЛ срещу една от най-добрите предни седморки в лигата и явно се чувстваше комфортно през второто полувреме, както показаха възгласите му след тъчдауна.

В крайна сметка това не беше достатъчно, за да се спечели – отчасти защото Бил Беличик не се довери на своя куотърбек на четвърти и трети и остави гола да удари стълба – но феновете са развълнувани от 23-годишния възпитаник на Алабама.

„Този човек е машина“, казват те, или: „Той наистина може да стане нещо специално“. В Twitter след мача почти единодушно бе изразено съгласие, че представянето на Джоунс е оценено високо. Дори феновете, които не са от „Патриотите“, изказаха възторжени похвали: „В почти невъзможна ситуация той изкара всичко от себе си.“

Мак Джоунс е държан на къса каишка

Почти единствената критика от мрежата е насочена към треньорите на Патриотите. Миналата година в Алабама Джоунс блестеше с точни дълбоки топки. Разбира се, приемниците му там също бяха по-добри по отношение на тези, които той има сега, но особено срещу контузения Buccaneers пас защита, бихте могли поне да даде на 23-годишния кредит за дълбоко изстрел. В края на краищата Кендрик Борн беше привлечен в свободната агенция, за да прави точно такива игри.

Но доверието на координатора на нападението Джош Макданиелс и Беличик вероятно все още не е достатъчно голямо за това. За това свидетелства решението да се хвърли 55-ярдов гол в последната минута под проливния дъжд, вместо да се даде шанс на куотърбека да вземе първи даун при 4 и 3.

Но Джоунс ще заслужи това доверие. Той вече има това у съотборниците си, то е чуваемо и осезаемо във всяко тяхно интервю. Може би ще го получи още през петата седмица срещу Хюстън, които в момента изглеждат повече от победими.

Привържениците на „Патриотите“ по света могат да бъдат обнадеждени, защото въпреки че започна с три загуби от четири мача, куотърбекът-новобранец вече спечели сърцата на феновете и уважението на експертите в четвъртия си старт.

Успехът, с който Нова Англия е свикнала в продължение на 20 години, ще се завърне. С Mac Jones.