Джъстин Хърбърт и „Лос Анджелис Чарджърс“: перфектната комбинация от талант и опит

В момента много неща се нареждат на мястото си за „Лос Анджелис Чарджърс“. Отборът около миналогодишния новобранец и куотърбек Джъстин Хърбърт има фантастичен старт на сезона. Рецептата за успех: перфектна комбинация от талант и опит.

Лос Анджелис/Мюнхен – Миналата година имаше проблясъци на потенциала, който Лос Анджелис Чарджърс имат с младия си талант куотърбек Джъстин Хърбърт. Сега Херберт не само се утвърди като изключителен играч, но и неговият отбор изведнъж се превърна в един от фаворитите.

Не само неотдавнашната победа с 28:14 над Las Vegas Raiders през четвъртата седмица на сезона в НФЛ показа, че Чарджърс са готови за по-големи неща. И успехът не е случаен, а е резултат от добрия състав на отбора.

Защото в структурата на Чарджърс всеки професионалист има полза от другия. Смесицата от талант и опит изглежда е коктейлът на успеха. И в момента „Чарджърс“ я сервират седмица след седмица – ледено студена и без сламка за противника.

Неочаквано станахме фаворити в AFC West?

Преди победата срещу Рейдърс Чарджърс постигнаха победа и срещу вероятно най-големия си съперник в дивизията – Канзас Сити Чийфс.

Самият факт, че сравнението може да се направи, е крайъгълен камък за франчайза от Лос Анджелис, защото след две години без плейофи, в които Шефовете два пъти стигнаха до Супербоул, никой не очакваше съотношението на силите да се промени толкова много преди настоящия сезон.

Но докато Канзас Сити (две победи, две загуби) се препъва, Чарджърс (три победи, една загуба) са точно там. Отборът на старши треньора Брандън Стейли загуби през втората седмица от силните Далас Каубойс, но иначе показа много привлекателни резултати. По време на сезона Чарджърс се подобриха във всички части на отбора. Освен това те имат куотърбек, който играе на ниво MVP.

Herbert показва нови качества

Защото Джъстин Хърбърт потвърждава представянето си от миналата година, когато беше обявен за новобранец на годината в нападение. Всъщност през този сезон 21-годишният играч се активизира още повече.

Хърбърт вече е постигнал изключителни резултати през своя новаторски сезон: 4336 ярда и 31 тъчдауна. Срещу Raiders шестият избор в миналогодишния драфт отново блесна, като хвърли три тъчдауна, премина общо 222 ярда и остана почти безупречен. Но има едно качество, което сега демонстрира много по-добре: Хърбърт може да решава мачове в края на мача.

От деветте загуби в предсезонната подготовка Чарджърс загубиха седем мача с един резултат (максимум седем точки). През настоящия сезон имаше и поражение срещу Каубоите с минималното 17:20. Но особено в грандиозната победа над шефовете, Хърбърт показа непознати умения на изпълнител и изстреля стройни четири тъчдаун паса в крайната зона отстрани.

И срещу „Рейдърс“ нападението на „Чарджърс“ се представи по много хладнокръвен начин в решителните минути. В четвъртата четвърт Остин Екелер направи тъчдаун, с което реши мача.

„Казахме на всички, че трябва да вярваме в себе си, а ние се справихме и играхме добре“, каза Хърбърт след третата победа за сезона. „Имахме добър план през цялата седмица.“

Екелер издига играта си на ново ниво

Няма съмнение, че в момента Екелер се смята за едно от лицата на възхода. 26-годишният играч играе петия си сезон в НФЛ и тази година направи един от най-големите скокове в развитието си. За четири мача Екелер е пробягал 283 ярда и по този начин в момента се нарежда сред 10-те най-добри лидери в пробягването.

Важността на бегача за настоящия успех на отбора стана ясна през третата четвърт на мача срещу „Рейдърс“. След като се нарани в предишно действие, Екелер напусна терена и получи няколко минути почивка. Потокът на нападението се изгуби. Вместо да увеличат преднината си, Чарджърс изведнъж изпаднаха в беда.

Но през четвъртата четвърт Екелер се завърна: с няколко пробива той изведе отбора си напред в рамките на пет минути. Накрая самият той вкарва топката в крайната зона и решава мача.

Защитата довежда до отчаяние дори Махоумс

Друга гаранция за успех е работата от другата страна на топката. Защитата, която още в предсезонната подготовка игра на ниво топ 10, намери себе си и се утвърди. Никой друг, освен Патрик Махоумс, доведе Чарджърс до отчаяние през третата седмица. Шампионът на Супербоул от 2020 г. хвърли две прекъсвания и на моменти изглеждаше безпомощен.

А сега защитната линия около защитника Джоуи Боса, ъгловия защитник Майкъл Дейвис и компания показаха поредното си върхово представяне. Срещу „Рейдърс“, един от най-силните в офанзивен план отбори в момента, „Чарджърс“ допуснаха общо едва 51 ярда през първото полувреме – в крайна сметка получиха 251. Но с представянето си преди почивката Лос Анджелис постави основите на успеха и в двете страни на топката.

Не разчитаме само на таланта

По отношение на структурата на отбора старши треньорът Стейли и главният мениджър Том Телеско са свършили добра работа. Освен Хърбърт, Рашоун Слейтър (атакуващ халф), Кенет Мъри (линебейкър) и Асанте Самюел (ъглов защитник) са други трима най-добре представящи се играчи, които имат договори с новобранци. Не всичко е лошо и за финансовата структура: Чарджърс разполагат със седмото по големина пространство за лимитиране в лигата.

Но отборът има своите ясни лидери: освен Боса (пета година в НФЛ) и Екелер (четвърта година в НФЛ), те включват и широкия приемник Кийнан Алън (осма година) и центъра Кори Линсли (седма година). През този сезон също така нямаше много движение в състава. Екипът е истински екип и се възползва един от друг.

Коктейлът на успеха изглежда вече е перфектно съставен, сега просто трябва да бъде сервиран в решителния момент.