Канзас Сити Шефове: Махомес и защитата преодоляха ниското си ниво

Преди месец Канзас Сити Шефове имаше отрицателен резултат и даде много главоблъсканици. Най-късно с победата срещу Далас Каубойс, четвърти пореден триумф, временната криза на формата беше преодоляна.

Канзас Сити/Мюнхен – Далас Каубойс пътуваха до стадиона Arrowhead в Канзас Сити с голяма увереност. Нападението на куотърбека Дак Прескот е постигнало средно 31,6 точки и 433,9 ярда в предишните мачове.

Въпреки това те не успяха да намерят начин да се справят със защитата на Канзас Сити Чийфс и не успяха да отбележат тъчдаун.

Чис Джоунс с 3,5 сака – „всички бяха във форма „

И не беше толкова отдавна, когато защитата им беше една от най-слабите в лигата. В първите седем мача през този сезон те са допуснали средно по 28,9 точки. „Не е важно как ще започнеш, а как ще завършиш“, каза защитникът Крис Джоунс, който даде на Прескот труден момент с 3,5 сака.

„Това е маратон, а не спринт. През един сезон преминавате през трудности. Имахме много контузии. Но подобрихме взаимоотношенията си в защита и върнахме формата на момчетата. Мисля, че за първи път от четири седмици всички бяха в добра форма и заедно на терена. Това е много важно за тази защита.“

Куотърбекът на Канзас Сити Чийфс Патрик Махоумс също знае, че трябва да благодари на защитата си за победата над Далас с 19:9. „От второто полувреме на мача с Тенеси защитата играе много по-добре“, каза плеймейкърът.

След загубата на Титаните настъпи обратът

Това беше най-ниската точка на сезона, когато финалистите от предсезонната Супербоул се сринаха в Седмица 7 срещу Титаните с 3:27 минути до края на играта. Въпреки това защитата се стабилизира по време на мача и не допусна повече точки през третата и четвъртата четвърт.

Въпреки това фалстартът беше перфектен. Шефовете имаха отрицателен рекорд от три победи и четири загуби – почти немислим сценарий за този отбор от суперзвезди.

Слабото място тогава обаче беше не само защитата, но и необичайно несъвършената атака. Дори Махоумс допусна необичаен брой грешки, като хвърли девет прекъсвания в първите седем мача.

„Тогава мачът срещу Тенеси беше загубен, защото нападението не работеше“, обясни Махоумс. „Мачовете, които спечелихме, бяха благодарение на защитата ни. Хората бяха свикнали с това, че нашето нападение е с най-високи показатели. Но винаги съм изтъквал колко добре играе защитата ни.“

Силното представяне срещу „Каубоите“ щеше да докаже това още веднъж: „Да спреш нападение като това, което натрупа толкова много ярдове и точки, е впечатляващо.“ В последните четири мача защитата е допуснала средно само 11,75 точки.

В резултат на това и четирите мача бяха спечелени, което върна Шефовете на пътя към плейофите с рекорд от 7-4.

Махомес преодолява склонността към грешки

Махомес също така коригира склонността си към грешки. В четирите си триумфа той прави само две прекъсвания. Той не е виновен за обрата срещу „Каубоите“, защото топката беше подхвърлена от Травис Келсе и в резултат на това можеше да бъде уловена само от защитника на „Каубоите“ Джейрън Кърс.

Махоумс е лидер в НФЛ по пасове с 3200 ярда. Бягащата игра е средна за НФЛ със средно 111,9 ярда. Все пак тя е достатъчно силна, за да направи системата на игра на атаката трудна за предвиждане от противниците.

„Всяка седмица предлага страхотни предизвикателства“, заяви старши треньорът на Chiefs Анди Рийд. „Говоря за победи и загуби, възходи и падения. Отборите се смятат за фаворити, а биват побеждавани – това е лудост.“

Затова е още по-важно да се отнасяме сериозно към всяка задача – каза той. „Трябва да приемате всеки мач такъв, какъвто е. Все още не сме доказали нищо.“ Ето защо той не искаше да закача успеха срещу Каубоите, които досега бяха толкова силни, на голямата камбана: „Можете да говорите за всичко след края на сезона. Но все още не е време за това.“