San Francisco 49ers: Brock Purdy w końcu zasłużył na szacunek

Brock Purdy dotarł do Super Bowl dzięki niepowtarzalnemu powrotowi. Wciąż jednak istnieją wątpliwości co do kompetencji „Mr Irrelevant”. Co jeszcze powinien zrobić?

„Jeśli jest jeden powód, dla którego San Francisco 49ers nie wygrywają Super Bowl, to jest nim Brock Purdy”.

Dziennikarz „FOX” Nick Wright dał się ponieść temu stwierdzeniu. Przy czym „danie się ponieść” jest tylko częściowo prawdą, ponieważ nadal podtrzymuje to stwierdzenie.

Na X, dawniej Twitterze, wielu użytkowników dołączyło do grona wątpiących w Purdy’ego. „To samo by się stało, gdyby Zach Wilson dostał super drużynę” – czytamy w jednym z komentarzy: „Po prostu wygrywasz, gdy połowa ataku składa się z all-pros”.

Ludzie pisali lub mówili to wszystko po tym, jak Brock Purdy dokonał drugiego z rzędu powrotu w playoffach.

To właśnie takie narracje sprawiły, że debata na temat rozgrywającego 49ers stała się nieobiektywna. To sprawia, że zastanawiasz się: co jeszcze powinien zrobić, aby udowodnić to tym ludziom? Purdy jest najlepszym rozgrywającym!

Powrót Purdy’ego: ostatni element układanki

Oczywiście, nie zagrał dobrego meczu w pierwszej połowie ani przeciwko Green Bay Packers, ani Detroit Lions w swoich dwóch meczach playoffowych w tym sezonie.

To, co brzmi jak ziarno na młyn krytyków i hejterów, w rzeczywistości jest dokładnie odwrotne. Purdy, który nie zanotował jeszcze prawdziwego comebacku, wrzucił piąty bieg i odwrócił losy meczu. Oczywiście nie sam, ale z wybitnymi występami w każdym przypadku. Przeciwko Packers w ostatniej kwarcie, przeciwko Lions w całej drugiej połowie.

Liczby są szczególnie imponujące. Po przerwie wykonał 13 z 16 podań na 174 jardy. Dodał również 52 jardy po ziemi (nie licząc przyziemień), a każdy z jego scramble’ów kończył się pierwszym przyłożeniem.

Szczególnie te podania pokazały nowy, nieznany wcześniej aspekt jego gry. Z 144 jardami w sezonie zasadniczym, nie jest on znany z tego, że dużo podróżuje. Aspekt, który był decydującym czynnikiem w zwycięstwie

Podejście do Brocka Purdy’ego: „Z taką drużyną każdy może to zrobić”

Niemal nie ma znaczenia, czy 24-latek odnosi zwycięstwa po powrocie, jak w ciągu ostatnich dwóch tygodni, czy też dominuje swoich przeciwników od początku do końca.

Jedno zdanie w szczególności pojawia się raz po raz: „Z drużyną pełną supergwiazd, każdy mógłby to zrobić” – to częsty refren. Trzeba przyznać, że 49ers są prawdopodobnie najlepszą drużyną NFL pod względem indywidualnym. Nie bez powodu siedmiu graczy zostało wybranych do pierwszej lub drugiej drużyny All-Pro.

Ale czy to takie proste? Dallas Cowboys mieli nawet dziewięciu graczy wybranych do drużyny All-Pro. A jednak przegrali swój pierwszy mecz playoffów z Green Bay Packers bez dźwięku i szansy. Dlaczego Dak Prescott nie występuje regularnie w Super Bowl, skoro z dobrymi zawodnikami wokół siebie jest to najwyraźniej takie proste?

Pozycję rozgrywającego definiuje nie tylko siła ramion i atletyzm, ale w co najmniej równym stopniu siła woli, rozwaga i mentalność zwycięzcy.

Zachowamy porównanie z innym rozgrywającym, który został wybrany dopiero w siódmej rundzie i był przykładem tych atrybutów. Podobnie jak statystyka, według której Purdy wygrał 24 ze swoich pierwszych 30 meczów.

W Super Bowl przeciwko najlepszym

Teraz on i jego drużyna są w Super Bowl – trzeba przyznać, że bardzo zasłużenie.

Czeka tam na nich nie kto inny jak Patrick Mahomes. Nawiasem mówiąc, po zwycięstwie 17:10 nad Baltimore Ravens, w którym zdobył niewiarygodne zero punktów w drugiej połowie, został już okrzyknięty przez wielu ekspertów i fanów najlepszym rozgrywającym w historii.

Mogłoby się wydawać, że jest różnica w wycenie pierwszorundowego picku i dosłownie ostatniego zawodnika wybranego w drafcie.

Dla Purdy’ego i 49ers jest to nie tylko ostateczny test przeciwko najbardziej utytułowanemu rozgrywającemu ligi, ale także rewanż. Obie drużyny zmierzyły się już ze sobą w Super Bowl 54, kiedy Purdy właśnie zakończył swój pierwszy sezon jako starter w Iowa State.

Można by pomyśleć, że dyskusje i debaty na temat 24-latka zakończą się najpóźniej wraz z pierścieniem Super Bowl. Ale nawet jeśli tak się nie stanie, nie może się tym mniej przejmować.

Ponieważ wszystko, co robi, to wygrywanie meczów.