NFL: Питсбърг Стийлърс може да бъде голямата изненада с Ugly Football

Те не играят красив футбол и не държат на зрелището – но печелят мачовете си. Питсбърг Стийлърс може да се превърне в голямата изненада на сезона. Коментар.

Нека бъдем честни: Кой наистина е имал Питсбърг Стийлърс на радара си преди сезона? Франчайзът изобщо не фигурираше в прогнозите на повечето експерти.

Конкуренцията в АФК Север се смяташе за толкова силна, че изглеждаше, че „Стийлърс“ дори са застрашени от изпадане. Освен това Кени Пикет беше смятан за най-слабия куотърбек в дивизията след доста смесения си новаторски сезон.

Истината на терена обаче изглежда по различен начин. Стийлърс не блестят със зрелищен футбол, не създават офанзивен спектакъл – но пък печелят мачовете си. С победата с 20:16 в нощния мач в четвъртък срещу „Тенеси титанс“ те подобряват рекорда си до пет победи и три поражения.

Питсбърг Стийлърс са античарджъри

Под ръководството на старши треньора Майк Томлин „Стийлърс“ на практика са анти-чарджърите на НФЛ: не красив футбол, но добри резултати.

Със средна печалба от 278,5 ярда „Стийлърс“ имат статистически петото най-слабо нападение в НФЛ. Средният брой отбелязани точки от 16,6 е дори четвъртият най-лош от всички 32 отбора.

На пръв поглед цифрите на защитата не изглеждат много по-добре: Стийлърс допускат средно по 377,3 ярда на мач. Само Лос Анджелис Чарджърс (390,9) и Денвър Бронкос (405,9) са още по-слаби.

Но: Стийлърс не допускат толкова много точки, колкото много други отбори. Със средно 20,4 точки те все още са на 16-о място.

Като се има предвид, че тази цифра е завишена от двете загуби срещу Сан Франциско 49ърс през първата седмица (7:30) и Хюстън Тексас през четвъртата седмица (6:30), това говори за иначе много прилична защита.

В останалите си шест мача, сред които е и победата над високо ценените Балтимор Рейвънс, те са допуснали средно само 17,2 точки.

Pittsburgh Steelers: Силна защита в червената зона и рекорд по обороти

Има и други причини, поради които „Стийлърс“ печелят мачовете си без излишен блясък.

На първо място, това е защитата в червената зона. Само 45,45% от всички драйвове, в които противниците са били в последните 20 ярда преди крайната зона, са довели до тъчдаун. Това е седмият най-добър показател в лигата. В последните три мача цифрата беше само 25 процента – първо място в НФЛ.

Както е добре известно, обратите често са решаващият фактор между победата и поражението. Произведените от отбора осем обрата (6 интерсепшъна, 2 фъмбъла) се компенсират от 16 завъртания (8 интерсепшъна, 8 фъмбъла). Разликата в оборотите от +8 е най-високата стойност в лигата, която иначе е постигната само от Тампа Бей Бъкейнърс.

Когато разполагате и с създатели на разликата в защита – Ти Джей Уат е на второ място в НФЛ с 9,5 сака – това може да се окаже достатъчно, ако куотърбекът Пикет се подобри съвсем леко спрямо предходния сезон и просто играе стабилно от другата страна на топката.

Ако продължат така, „Стийлърс“ ще бъдат изненадващият отбор на сезона. „Небето е границата“ „Ако работим и се държим заедно, всичко е възможно“.

Дните, в които никой не е имал „Стийлърс“ на радара си, вероятно са отминали.